Psychika ludzka, psychika cz³owieka, psychologia zdrowia psychicznego, psychika i zdrowie.

Forum psychika ludzka.


#1 2010-02-03 16:32:11

adhd

U¿ytkownik

Zarejestrowany: 2010-02-03
Posty: 34
Punktów :   

Czy leki przeciwdepresyjne s± rzeczywi¶cie skuteczne?

Od kilku lat pojawiaj± siê w niektórych mediach opinie, ¿e leki przeciwdepresyjne odznaczaj± siê niewielk± skuteczno¶ci±. Powo³uj±c siê na niektóre badania naukowe, twierdzi siê, ¿e leki przeciwdepresyjne s± skuteczne tylko u mniejszo¶ci pacjentów z depresj± (u 30-45% leczonych). Inni zwracaj± uwagê, ¿e z niektórych badañ zdaje siê wynikaæ, ¿e skuteczno¶æ tych leków jest porównywalna z dzia³aniem placebo (w niektórych badaniach skuteczno¶æ placebo wydaje siê byæ rzêdu 30%). Do informacji tych nale¿y podchodziæ ostro¿nie i krytycznie. Odzwierciedlaj± one raczej niechêæ do leczenia farmakologicznego i psychiatrii – tak skromnych wyników leczenia lekami przeciwdepresyjnymi zdecydowanie nie potwierdza codzienne do¶wiadczenie lekarskie.

Sk±d w takim razie wyniki niektórych badañ, które wskazuj± na niewielki procent odpowiedzi na lek przeciwdepresyjny, wyniki, które wprawiaj± w konsternacjê tak¿e i lekarzy praktyków? Odpowied¼ jest stosunkowo prosta. Po pierwsze cytowane zazwyczaj badania s± krótkoterminowe, tj. trwaj± zazwyczaj 6-8 tygodni. U wielu chorych jest to okres znacznej poprawy, depresja ³agodnieje, ale nie nastêpuje pe³ne uwolnienie siê od jej objawów. Badania te zani¿aj± wiêc odsetek osób, które wychodz± z depresji w czasie prawid³owego, d³u¿ej trwaj±cego leczenia. Drug± wa¿n± okoliczno¶ci± jest ta, ¿e u wielu osób istnieje potrzeba zmiany leczenia na drugi, a nawet i trzeci lek depresyjny, z powodu ma³ej skuteczno¶ci lub nieskuteczno¶ci wcze¶niejszej terapii. Ponadto wa¿ne jest to, ¿e wiêkszo¶æ dzisiejszych badañ leków to badania sponsorowane przez firmy farmaceutyczne. Nie jest to jednoznacznie z³e. Badania te mog± byæ, i czêsto s±, prowadzone rzetelnie, zgodnie z wszelkimi wymogami naukowymi. Jednak ze wzglêdu na zainteresowanie firm tylko swoim preparatem, niemal zawsze dotycz± leczenia tylko tym jednym lekiem. Natomiast codzienna praktyka kliniczna jest inna. W leczeniu depresji do¶æ czêsto dokonuje siê zmiany leku na inny, czasem stosuje siê dwa leki jednocze¶nie, leczenie prowadzi siê d³ugo itp. Oczywi¶cie dopiero takie naturalne postêpowanie lekarskie powoduje, ¿e liczba chorych na depresjê, którzy uzyskuj± du¿± korzy¶æ z leczenia, jest du¿a.

Dlatego w badaniach, które lepiej uwzglêdniaj± specyfikê leczenia osób z depresj±, w tym zw³aszcza w³a¶ciw± d³ugo¶æ leczenia i ewentualn± potrzebê zmiany leku, odsetek osób, które osi±gaj± znaczn± korzy¶æ z leczenia – jest du¿o wy¿szy. Badañ takich przeprowadzono ostatnio ju¿ kilka i na ich podstawie mo¿na powiedzieæ, ¿e liczba osób, u których w czasie leczenia ca³kowicie ustêpuj± objawy depresji, siêga dwóch trzecich. Do tego nale¿y dodaæ jeszcze pewn± liczbê osób, u których obserwuje siê istotn±, wa¿n± dla nich poprawê, choæ bez ca³kowitego ust±pienia objawów.

Oczywi¶cie nie mo¿na zapominaæ, ¿e leki przeciwdepresyjne nie s±, jak te¿ ¿aden inny sposób leczenia, terapi± idealn±. Nie s± te¿ jedynym sposobem pomocy osobom z depresj±. Sk±din±d, u znacznej czê¶ci osób z depresj± bardzo istotna jest tak¿e jednoczesna psychoterapia. U niektórych osób z depresj± jest ona nie tylko wa¿na, ale mo¿e byæ wrêcz warunkiem dobrego powrotu do zdrowia i wybitnego zmniejszenia ryzyka nawrotu choroby.

Z powy¿szego wynika, ¿e bardzo istotne jest, aby osoby chore na depresjê zaakceptowa³y fakt, ¿e leczenie farmakologiczne depresji jest leczeniem d³ugotrwa³ym, przynajmniej wielomiesiêcznym, a ponadto ¿e leczenie pierwszym lekiem przeciwdepresyjnym mo¿e byæ nieskuteczne. W tym ostatnim przypadku potrzebna jest cierpliwo¶æ i wyra¿enie zgody na kontynuacjê leczenia innym lekiem. W praktyce jest niestety czêsto inaczej; wiele osób chorych na depresjê przerywa leczenie, gdy widzi, ¿e pierwszy zastosowany lek by³ nieskuteczny.

opr. Stanis³aw Porczyk, specjalista psychiatra

Na podstawie:

Robinson D. S. Mo¿liwo¶ci uzyskania remisji w depresji: jak skuteczne s± leki przeciwdepresyjne? Psychiatria po Dyplomie 2006; 3 (4): 62-64.

Offline

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi

[ Generated in 0.021 seconds, 6 queries executed ]


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.skfesta.pun.pl www.adkrakow.pun.pl www.gra-megaman.pun.pl www.powinnoscasg.pun.pl www.ggczat.pun.pl