Psychika ludzka, psychika cz³owieka, psychologia zdrowia psychicznego, psychika i zdrowie.

Forum psychika ludzka.


#1 2010-02-03 16:34:20

adhd

U¿ytkownik

Zarejestrowany: 2010-02-03
Posty: 34
Punktów :   

Najczêstsze obawy przed leczeniem farmakologicznym depresji

Leczenie farmakologiczne bywa odrzucane z ró¿nych powodów. Mog± to byæ obawy przed dzia³aniem samego leku, przed statusem pacjenta, a mo¿e te¿ byæ tak, ¿e osobie z depresj± trudno jest przyj±æ prawdê o swojej chorobie i sztywno trzyma siê w³asnej, niechêtnej leczeniu, koncepcji swojego problemu.
Obawy przed dzia³aniem leku

Wiele osób, nie znaj±c dzia³ania leków przeciwdepresyjnych, s±dzi, ¿e posiadaj± one przemo¿n± chemiczn± si³ê. Nies³usznie wyobra¿aj± sobie, ¿e mog± prze¿ywaæ co¶ podobnego do dzia³ania narkotyków, stan odurzenia, g³êbokiej psychicznej zmiany b±d¼ w jaki¶ inny sposób utrac± kontrolê nad swoj± psychik±. Obawy dotycz± tego, czy pozostan± w trakcie i po leczeniu tymi samymi osobami, czy ich psychika nie straci swojej naturalnej sprawno¶ci i regulacji. Prawda jest inna i do¶æ prozaiczna. Osoba w depresji ju¿, niestety, nie cieszy siê sprawno¶ci± swoich biologicznych mechanizmów, za¶ leki przeciwdepresyjne maj± szansê te mechanizmy usprawniæ, a nawet ca³kowicie wyregulowaæ. Trudno w dzia³aniu tych leków dopatrywaæ siê jakiej¶ przemo¿nej si³y, odmiennej ni¿ w wypadku innych leków stosowanych w medycynie. Nie nale¿y do rzadko¶ci, ¿e dzia³anie to jest raczej zbyt s³abe, a nawet ¿adne, co zmusza do zalecenia przyjmowania innego preparatu.

Mimo i¿ leki przeciwdepresyjne nie nale¿± do uzale¿niaj±cych, spotyka siê czasem mityczne prze¶wiadczenie, ¿e osoba, która rozpocznie leczenie lekami przeciwdepresyjnymi, nie bêdzie mog³a ju¿ z tego leczenia zrezygnowaæ. Rzeczywi¶cie wiele osób przyjmuje te leki d³ugotrwale, ale na skutek w³asnej decyzji i przewlekania siê b±d¼ nawracania choroby, a nie w mechanizmie lêkowego uzale¿nienia analogicznego do uzale¿nienia od alkoholu b±d¼ innych grup leków (np. benzodiazepin).

Bardziej uzasadnione s± natomiast obawy przed objawami ubocznymi leku. Te w medycynie spotykamy zawsze. W wypadku wielu leków przeciwdepresyjnych praktycznym problemem jest przybór wagi. Szczê¶liwie problem ten jest jednak znacz±co mniejszy ni¿ w przypadku stosowanych w psychozach neuroleptyków; one to g³ównie zapracowa³y na z³± opiniê leków psychotropowych, o których my¶li siê czasem jako o lekach zmieniaj±cych wygl±d cz³owieka. W wypadku leków przeciwdepresyjnych dzia³anie to dotyczy tylko czê¶ci leków, o starszej historii, podczas gdy nowe preparaty takie jak: wenlafaksyna, moklobemid, fluoksetyna, paroksetyna czy citalopram takiego dzia³ania s± pozbawione, albo ryzyko wzrostu masy cia³a jest niewielkie. Podobnie te¿ jest w przypadku innych objawów ubocznych, np. dotycz±cych uk³adu kr±¿enia, wystêpuj±cych w przypadku leków starszej generacji – obecnie mo¿liwo¶ci doboru odpowiedniego leku, dobrze tolerowanego, s± du¿e.
Obawy przed statusem pacjenta

Jest zrozumia³e, ¿e nie chce siê byæ pacjentem i to pacjentem korzystaj±cym z leczenia u psychiatry. Wchodzi siê wtedy w kr±g osób, które mog± czuæ siê w jaki¶ sposób upo¶ledzone. Choroba, ale szczególna, dotycz±ca swoich emocji, nastroju, my¶li i d±¿eñ. Z bólem trzeba powiedzieæ, ¿e mo¿e zdarzyæ siê reakcja niechêci ze strony bliskich, przyjació³, prze³o¿onych w pracy. Nawet lekarze psychiatrzy nie s± wolni od pokusy traktowania swoich pacjentów z góry, jak jakie¶ zepsute maszyny. Mimo akcji popularyzuj±cych depresjê, mimo nawet pewnej mody na to okre¶lenie, konkretny cz³owiek chory na depresjê nieraz pozostaje ze swoj± chorob± sam. Udaæ siê po pomoc to te¿ przyznaæ siê do w³asnej ograniczono¶ci, do bezradno¶ci nawet, a to mo¿e byæ tym, przed czym niejedna z osób chorych na depresjê broni siê zawziêcie. To wszystko sk³ada siê na to, ¿e trudno zdobyæ siê na tê pierwsz± wizytê u lekarza. Bywa ona bardzo wa¿na. Pierwsze do¶wiadczenie kontaktu z psychiatr± mo¿e niestety podtrzymaæ te wszystkie obawy, mo¿e te¿ byæ do¶wiadczeniem pozytywnym, zmniejszaj±cym niepokój i podtrzymuj±cym nadziejê, ¿e nie bêdzie siê ju¿ zmaga³o ze swoj± chorob± samemu, ale w sojuszu ze swoim lekarzem.
Odmienna koncepcja swojego problemu
Depresja jest schorzeniem niejako rozpostartym miêdzy tym, co psychiczne a co biologiczne. To biologiczne jest w rozwiniêtej depresji niepomijalne, bardzo istotne. W rzeczywisto¶ci jednak lekarz czêsto spotyka siê z postaw± psychologicznego spirytualizmu, gdy chce siê wszystko sprowadziæ tylko do psychologicznego problemu, do psychologicznie pojêtych sytuacyjnych uwarunkowañ, do sposobu my¶lenia b±d¼ pamiêci dawnych strat i innych z³ych do¶wiadczeñ. Cia³o ma nie odgrywaæ istotnej roli w depresji, co najwy¿ej odbija siê w nim owo psychiczne cierpienie i reagowanie. Z tej spirytualistycznej perspektywy leki wydaj± siê rozwi±zaniem nieadekwatnym, a nawet z³ym, odrywaj±cym cz³owieka od swoich istotnych problemów.

Przy chêci pomocy idzie siê wtedy do psychologa, a nawet rozpoczyna psychoterapiê, która nierzadko zawodzi. Mo¿e byæ te¿ tak, ¿e wszelk± pomoc z zewn±trz z góry siê odrzuca, gdy¿ góruje potrzeba wielkiej niezale¿no¶ci, tak wielkiej, ¿e za wszelk± cenê chce siê "samemu rozwi±zaæ swoje problemy". Tym samym niestety chory cz³owiek ustawia siê sam poza krêgiem mo¿liwej pomocy. Depresja mo¿e te¿ byæ, a mo¿e zawsze jest, do¶wiadczeniem duchowym. Bywa powodem osobistych niepowodzeñ, zmiany ¿yciowych planów, pozwala odczuæ swoj± w³asn± niemoc i ograniczenia. Osoba z depresj± musi niejako siê do tego ustosunkowaæ, odnale¼æ w nowej sytuacji swojego ¿ycia, niejedno przewarto¶ciowaæ. Bywa, ¿e odczytuje w tym duchowy, a nawet religijny sens i nowy etap w³asnego rozwoju. B³êdem jednak jest sprowadzanie depresji wy³±cznie do do¶wiadczenia duchowego w taki sposób, ¿e przyjmuje siê stanowisko wrogie wobec tego, co mo¿e zaproponowaæ wspó³czesna medycyna.

Offline

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi

[ Generated in 0.027 seconds, 7 queries executed ]


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.ggczat.pun.pl www.gra-megaman.pun.pl www.skfesta.pun.pl www.s7350.pun.pl www.adkrakow.pun.pl