Psychika ludzka, psychika cz³owieka, psychologia zdrowia psychicznego, psychika i zdrowie.

Forum psychika ludzka.


#1 2010-02-03 16:30:08

adhd

U¿ytkownik

Zarejestrowany: 2010-02-03
Posty: 34
Punktów :   

leczenie bilogiczne w psychiatrii

Terapia psychiatryczna kojarzy siê zazwyczaj z aplikowaniem pacjentom kolorowych tabletek. Niestety jest to prawda. Psychiatria interweniuje tam gdzie metody psychologiczne, s± zbyt subtelne i zbyt s³abe jak na miarê zaburzenia psychicznego z którym musz± daæ sobie radê. Cienka linia pomiêdzy pacjentem psychologa i psychiatry, oddziela ludzi, którzy przy udziale terapeuty s± w stanie wp³ywaæ na swoje stany psychiczne i neurobiologiê mózgu, od takich których wolna wola jest bardzo ograniczona, lub zbyt s³aba. Terapie psychologiczne zak³adaj±ce aktywny udzia³ pacjenta w leczeniu musz± wówczas zostaæ zast±pione zewnêtrznym oddzia³ywaniem omijaj±cym ¶wiadomo¶æ danej osoby.

Sceny z ¿ycia szpitala psychiatrycznego, jakie mo¿emy zobaczyæ w filmie „Przebudzenia” ukazuj± cykl dnia rozpiêty pomiêdzy wydawaniem leków psychotropowych w porze ¶niadaniowej, obiadowej i przed kolacj±. Choæ obraz ten bardziej pasuje do narkomana ni¿ do pacjenta, to jednak musimy sobie zdaæ sprawê z tego, ¿e w obu przypadkach dzia³aj± te same mechanizmy. Z t± ró¿nic±, ¿e narkoman ucieka od normalnego stanu ¶wiadomo¶ci, za¶ pacjent w³a¶nie do niego zmierza. Poza tym mechanizmy oddzia³ywania substancji chemicznych na psychikê s± identyczne.

Leki psychotropowe zmieniaj± równowagê chemiczn± mózgu wp³ywaj±c na poziom okre¶lonych neurotransmiterów – substancji przekazuj±cych informacje pomiêdzy s±siednimi neuronami. Uk³ad chemiczny wspó³dzia³a wraz ze struktur± po³±czeñ neuronalnych i przeka¼nictwem elektrycznym tworz±c psychikê jednostki. Wprawdzie leki psychotropowe nie zmieniaj± tych po³±czeñ, jednak¿e sprawuj± nad nimi metakontrolê. To znaczy lek mo¿e wzmocniæ lub os³abiæ istniej±ce ju¿ po³±czenia, reguluj±c w ten sposób jego wp³yw na psychikê i stan ¶wiadomo¶ci jednostki.

Metod± alternatywn±, choæ du¿o bardziej ryzykown± jest neurochirurgia – technika usuwania neuronów lub przecinania po³±czeñ miêdzy nimi. Jest ona ryzykowna poniewa¿ o efektach dowiadujemy siê po zabiegu np. przeciêcia spoid³a wielkiego. Je¶li kto¶ ma pecha to niestety neurochirurgia nie jest w stanie odwróciæ skutków zabiegu. Terapia psychotropowa oddzia³ywuje na umys³  pacjenta stopniowo – w ka¿dej chwili mo¿na odstawiæ lek lub podaæ substancje blokuj±ce jego dzia³anie. Poza tym nie ma potrzeby oddzia³ywania mechanicznego na mózg pacjenta.

Jak powiedzia³em leki psychotropowe wp³ywaja na poziom neurotransmiterów w przestrzeniach miêdzysynaptycznych. Ilo¶æ tych substancji okre¶la si³ê po³±czenia miêdzy neuronami. Transmitery wyzwolone z neuronu presynaptycznego ³±cz± siê z receptorami neuronu postsynaptycznego, przekazuj±c w ten sposób sygna³. Je¶li przyczyn± choroby jest niedobór przeka¼nika wówczas mo¿emy go uzupe³niæ blokuj±c wychwyt enzymów neutralizuj±cych go w synapsie – blokujemy tzw. wychwyt zwrotn. Na tej zasadzie opieraj± siê leki przeciwidepresyjne – hamuj±ce wychwyt zwrotny noradrenaliny, serotoniny. Je¶li przeka¼nika jest wiêcej, powstaje prawid³owy sygna³. Mo¿emy mieæ równie¿ do czynienia z sytuacj± przeciwn± – kiedy przeka¼nika jest zbyt du¿o, jak jest w przypadku zespo³u tikowego Touretta. Wtedy mo¿na zablokowaæ receptory co sprawi, i¿ sygna³ bêdzie st³umiony.

Niestety si³a leków psychotropowych jest równie¿ ich s³abo¶ci±. W ca³ym ciele cz³owieka, w tym równie¿ w mózgu, istniej± ujemne sprzê¿enia zwrotne reguluj±ce poziomy ró¿nych substancji. Je¶li przy pomocy leków psychotropowych zwiêkszymy poziom neuroprzeka¼nika wówczas uruchomimy mechanizmy kompensacyjne, obni¿aj±ce jego dzia³anie. Organizm dzia³aj±c na przekór terapii farmakologicznej, dzia³a na przekór swoim interesom, choæ w dobrej wierze. Chemiczna regu³a przekory / samoregulacji jest najpowa¿niejszym problemem terapii lekami psychotropowymi. Uznaj±c poziom przeka¼nika za zbyt niski, zwiêkszamy go, jednak¿e organizm reaguje wszystkimi dostêpnymi mu ¶rodkami zmniejszaj±c jego oddzia³ywanie, na przyk³ad poprzez zmniejszenie ilo¶ci receptorów postsynaptycznych. Z tego wzglêdu mamy do czynienia ze wzrostem tolerancji. Aby uzyskaæ ten sam efekt, musimy zwiêkszaæ stopniowo dawki leku. Drugim problemem obok tolerancji, jest zespó³ abstynencyjny. Je¶li odstawimy lek ,nowo uzyskana równowaga zostanie zachwiana, gdy¿ poziom neuroprzeka¼nika w mózgu gwa³townie spadnie. Zanim mózg siê wyreguluje mija czas, kiedy osoba cierpi efekty niedoboru przeka¼nika. Oba efekty s± znane ka¿demu, trening w piciu alkoholu powoduje powoduje wzrost odporno¶ci na jego przyjmowanie, próba rzucenia palenia przez osobê uzale¿nion± powoduje g³ód nikotynowy. Z tego w³a¶nie wzglêdu alkohol oraz nikotyna s± s³abymi narkotykami. £atwo wyobraziæ sobie, jak silne s± efekty uboczne dzia³ania silnych leków psychotropowych. Trzecim problemem z jakim boryka siê psychofarmakologia jest uniwersalna regu³a mówi±ca ¿e: ró¿ne neurotransmittery ró¿nie dzia³aj± w ró¿nych sytuacjach na ró¿ne stany psychiczne. Konkretny neurotransmitter mo¿e wywieraæ ró¿ne efekty na receptory ró¿nych neuronów, ró¿ne efekty na receptory tego samego neuronu i podobne efekty na ró¿ne receptory tego samego neuronu. Nie jest wiêc dziwne, ¿e próby powi±zania zaburzeñ psychicznych z konkretnymi neuroprzeka¼nikami nie przynosz± spodziewanych rezultatów, za¶ oddzia³ywanie wybiórcze na konkretne neurony równie¿ jest bardzo trudne. St±d w³a¶nie bierze siê problem z efektami ubocznymi.

Psychoterapia jest wci±¿ dziedzin± rozwijaj±c± siê za¶ pomoc pacjentowi sprowadza siê do czê¶ciowego dzia³ania na ¶lepo metod± prób i b³êdów.



Substancje od¿ywcze mózgu

„Przy ca³kowitej wadze zaledwie 1400 gram – co równa siê dwóm procentom ca³kowitej wagi cia³a – mózg poch³ania 20 procent dostarczanych naszemu organizmowi sk³adników energetycznych oraz 20 procent wdychanego przez nas tlenu. Nasz mózg ma nienasycon± potrzebê otrzymywania witamin, minera³ów, aminokwasów, glukozy i tlenu. Niestety wiêkszo¶æ ludzi, pamiêtaj±c jedynie o potrzebach cia³a i ¿o³±dka, nie dostarcza swojemu mózgowi odpowiednich sk³adników potrzebnych do jego rozwoju. Wielu nies³usznie uwa¿a, ¿e inteligencja, pamiêæ oraz ogólna sprawno¶æ umys³owa jest uwarunkowana wy³±cznie genetycznie. Nie próbuj± wiêc rozwijaæ mo¿liwo¶ci swojego mózgu. Badania zaprzeczaj± tej teorii. Chocia¿ ilo¶æ neuronów mózgu jest ustalona przy urodzeniu, mo¿liwo¶ci rozwoju przez ca³e ¿ycie wydaj± siê byæ nieograniczone. Niezbêdny jest jedynie odpowiedni trening intelektualny, oraz stworzenie warunków dla tego rozwoju. Kultury¶ci powiedzieliby, ¿e do rozwoju miê¶ni potrzebna jest si³ownia i odpowiednie suplementy bia³kowej.

Jak powiedzia³em komórki nerwowe nie podlegaj± odnowie. Komórki przewodu pokarmowego reprodukuj± siê co dwa lub trzy dni, czerwone krwinki wymieniaj± siê co trzy, cztery miesi±ce, nawet komórki tkanki kostnej maj± zdolno¶æ reprodukcji w odstêpie od dwóch do piêciu lat. Mózg natomiast nie odnawia neuronów. Z biegiem czasu neurony mózgu akumuluj± produktu przemiany materii, co jest spowodowane dzia³alno¶ci± destrukcyjnych atomów i cz±steczek zwanych powszechnie wolnymi rodnikami. Te cz±steczki niszcz± ¶ciany komórek oraz DNA, powoduj±c przedwczesne starzenie siê mózgu, a tak¿e z³e funkcjonowanie komórek, utratê pamiêci, zmiany osobowo¶ci, zmiany zwi±zane ze starzeniem siê ustroju, udar mózgu i raka. Koniecznie wiêc trzeba siê nauczyæ jak prawid³owo od¿ywiaæ i chroniæ sta³± liczbê neuronów mózgu, poniewa¿ one nigdy siê nam nie odnowi±. Oko³o 15 procent wydychanego przez nas tlenu ³±czy siê z t³uszczami i innymi substancjami w mózgu, tworz±c destrukcyjne wolne rodniki. Na szczê¶cie mamy do dyspozycji ca³y arsena³ antyutleniaczy w postaci sk³adników od¿ywczych takich jak witaminy B complex, witaminy C i E, pierwiastki takie jak cynk i selen, aminokwasy jak L-cysteina oraz L-glutation. Te wszystkie sk³adniki od¿ywcze maj± zdolno¶æ neutralizowania wolnych rodników.

Nale¿y przy tym wiedzieæ, ¿e ¿aden z leków psychotropowych, powszechnie u¿ywanych w Stanach Zjednoczonych, nie jest ukierunkowany na zwalczanie przyczyn niew³a¶ciwego funkcjonowania neuroprzeka¼ników. Wiêkszo¶æ tych leków stymuluje jedynie czasowe uwolnienie neuroprzeka¼ników z istniej±cych zasobów, nie wp³ywaj±c natomiast na ich wytwarzanie. Zdrowe sk³adniki od¿ywcze, o których w dalszej czê¶ci powiem wiêcej, s± odpowiedzi± na problem niedoboru neuroprzeka¼ników. Dostarczaj± mózgowi niezbêdnych aminokwasów, witamin, sk³adników mineralnych oraz substancji od¿ywczych, potrzebnych do wytworzenia odpowiednich ilo¶ci neuroprzeka¼ników. Kontroluj±c ilo¶æ i jako¶æ sk³adników od¿ywczych za pomoc± odpowiednio dobieranych pokarmów i suplementów, mo¿na spowodowaæ, ¿e te sk³adniki bêd± pracowaæ dla nas w optymalny sposób, zwiêkszaj±c energiê umys³ow±, polepszaj±c nastrój i kreatywno¶æ.



W jaki sposób zmobilizowaæ mózg do optymalnej wydajno¶ci intelektualnej?

W kontroli nad prac± mózgu wspó³zawodnicz± dwa aminokwasy. Jednym z nich jest L-tyrozyna, której mózgu u¿ywa do syntezy neuroprzeka¼ników, noradrenaliny i dopaminy, koniecznych dla uzyskania jasno¶ci i szybko¶ci my¶lenia, d³ugotrwa³ej pamiêci oraz poczucia równowagi i przytomno¶ci umys³u. Drugi to L-tryptofan, który mózg wykorzystuje do wytwarzania innego neuroprzeka¼nika, serotoniny, odpowiedzialnego za spowolnienie reakcji, uczucie syto¶ci po posi³ku i wywo³uj±cej sen. L-tyrozyna znajduje siê w produktach bogatych w bia³ko, takich jak miêso, drób, owoce morza, fasola, soczewica. L-tyrozyna jest stymulatorem mózgu, natomiast L-tryptofan, który znajduje siê w bananach, nasionach s³onecznika, mleku dzia³a obni¿aj±co na sprawno¶æ umys³ow±. Je¶li o poranku L-tyrozyna dotrze do mózgu przez L-tryptofanem spowoduje, ¿e bêdzie on optymalnie funkcjonowa³ przez ca³y dzieñ. Jesli jednak L-tryptofan dotrze do mózgu pierwszy, bêdzie stymulowa³ wytwarzanie serotoniny, co spowoduje obni¿enie wydolno¶ci umys³owej a mózg zacznie siê zamykaæ nawet w ¶rodku dnia. Je¶li wiêc chcemy stymulowaæ umys³ przez L-tyrozynê, powinni¶my na ¶niadanie spo¿yæ ¿ywno¶æ bogat± w bia³ko, zanim we¼miemy do ust kês ¿ywno¶ci bogatej w wêglowodany – czyli cukry. W bia³ku zwierzêcym i ro¶linnym znajduje siê mnóstwo L-tyrozyny, natomiast niewielkie ilo¶ci L-tryptofanu. Ponadto L-tryptofan potrzebuje wêglowodanów aby dostaæ siê do mózgu. Tak wiêc rano spo¿ywamy bia³ko natomiast wieczorem, przed snem wêglowodany, które pobudz± syntezê serotoniny. Je¶li na przyk³ad powstrzymamy siê od jedzenia makaronu i tym podobnych produktów a¿ do wieczornego produktu, osi±gniemy najwy¿sz± energiê umys³ow± podczas dnia, a ponadto L-tyrozyna zminimalizuje skutki stresu. Dobroczynne, relaksuj±ce skutki L-tryptofanu odczujemy wieczorem, kiedy nadejdzie czas odpoczynku i snu.

Wêglowodany s± równie¿ potrzebne do uzyskania optymalnej wydajno¶ci umys³owej, aczkolwiek po spo¿yciu produktów bogatych w bia³ko. G³ówny pokarm mózgu stanowi glukoza. Nasz mózg stale potrzebuje glukozy, która dostarcza mu energii potrzebnej do wszystkich jego funkcji: my¶lenia, zapamiêtywania, rozwi±zywania problemów. Wêglowodany proste, takie jak rafinowany cukier i m±ka daj± organizmowi szybki zastrzyk glukozy, po którym nastêpuje ostry niedobór. Ogólnie bior±c, lepsze s± wêglowodany z³o¿one, poniewa¿ rozk³adaj± siê wolniej. Jak powiedzia³em zasadnicz± spraw± jest wybranie odpowiedniej pory dnia na spo¿ycie wêglowodanów. Dzieñ powinien siê rozpoczynaæ od zjedzenia produktów bogatych w bia³ko, za¶ podczas przek±sek powinni¶my uzupe³niaæ menu ¿ywno¶ci± bogat± w wêglowodany z³o¿one, aby utrzymaæ poziom glukozy we krwi.

Aby przemóc ospa³o¶æ umys³ow±, podnie¶æ nastrój, uzyskaæ wiêksz± jasno¶æ umys³u, szczególnie je¶li czeka nas wyczerpuj±ca praca lub nauka, mo¿emy u¿ywaæ naturalnych sk³adników od¿ywczych usprawniaj±cych pracê mózgu. Sk³adniki te u³atwiaj± przep³yw krwi do mózgu i pomagaj± chroniæ go przed wolnymi rodnikami. Badania naukowe wykaza³y, ¿e sk³adniki od¿ywcze przed³u¿aj±  ¿ycie zwierz±t laboratoryjnych o 30-50 procent.

Offline

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi

[ Generated in 0.026 seconds, 8 queries executed ]


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.gra-megaman.pun.pl www.powinnoscasg.pun.pl www.s7350.pun.pl www.ggczat.pun.pl www.adkrakow.pun.pl